Mentoring Walk

Kilka wskazówek dla Mentee

Jak przygotowac się do pierwszego spotkania z Mentorem?

Już 15 czerwca spotkacie się ze swoimi Mentorami. Aby wspólnie spędzony czas okazał się jak najbardziej wartościowy, przygotujcie się do niego wcześniej. Naszym celem jest wspieranie Was na drodze rozwojowej, dlatego mamy dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam zbudować owocną relację.

Czym właściwie jest mentoring?

Mentoring to relacja między Mentorem a Mentee, która pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń, a przede wszystkim – zobaczenie pewnych spraw z nowej perspektywy. Relacja ta powinna być zbudowana na dwóch głównych filarach – zaufaniu i zaangażowaniu obu stron.

Poznajcie się

Przed spacerem zrób pierwszy krok – napisz do mentora na LinkedIn, poszukaj infromacji o nim w sieci. To pozwali Wam w trakcie spaceru na otwartą i luźniejszą rozmowę.

Zamiast od początku zarzucać Mentora swoimi oczekiwaniami, dobrze jest abyś Ty, jako Mentee, opowiedział swoją historię zawodową w skrócie i wytłumaczył, jak Mentor i jego doświadczenie mogą wesprzeć realizację twoich planów. Nawet najbardziej doświadczonym liderom i liderkom będzie zdecydowanie łatwiej, jeśli znają kontekst i sytuację.

Bądź otwarty/a na informacje zwrotną

Dobrze gdy Mentor i Mentee zbudują relację, która oparta jest na dużym zaufaniu. Zazwyczaj nie da się zbudować tego jednym spotkaniem. Ty, jako Mentee, powinienieś wierzyć, że krytyka ze strony Mentora nie ma na celu podważenia Twoich kompetencji, jest natomiast – drogą do rozwoju.

Określ cel Waszej relacji

To, co najważniejsze w mentoringu to jasnookreślony cel. To Mentee musi wiedzieć, jakiej pomocy oczekuje od Mentora. Mentor jest ekspertem, pomaga wyciągnąć wnioski i wskazać jedną lub kilka dróg na rozwiązanie obecnej sytuacji.

Cierpliwość i umiejętność słuchania przede wszystkim

Zmiany nie dzieją się ot tak. Dlatego każdy, kto wchodzi w rolę Mentee powinien mieć w sobie dużo cierpliwości we wprowadzaniu zmian. Drugą ważną cechą Mentee jest umiejętność słuchania. Aktywnego i racjonalnego słuchania, które pozwala przemyśleć rady Mentora, i zastanowić się jak one mogą mieć zastosowanie w Twojej sytuacji.

Szanujcie swój czas

Mentoring nie musi mieć określonej długości – chociaż szczerze zachęcamy Was do podtrzymywania zbudowanych dzięki Poznań Mentoring Walk znajomości. Jednym wystarczą jedno, dwa spotkania, innym zdecydowanie dłuższa relacja pozwoli odkryć swój potencjał. Dlatego bardzo ważne jest, aby szanować swój czas i ustalić jasne zasady na jakich będziecie współpracować. Wielu Mentee już po pierwszym spotkaniu czuje się zainsprowany do działania i szukania nowych rozwiązań. Dlatego dobrze jest po jakimś czasie poinformowac Mentora, jak jego wskazówki wpłynęły na Was, które okazały się dla nas szczególnie pomocne i co udało nam się osiągnąć.

Posłuchajcie rad Mentee z pierwszej edycji Poznań Mentoring Walk.